Zasady BHP
ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY W LABORATORIUM ELEKTRONIKI
-
Większość przyrządów pomiarowych posiada obudowy metalowe, które powinny być uziemione przez bolec gniazda zasilania. Sprawdź; czy w zasilaniu sieciowym stanowiska pomiarowego zainstalowano takie uziemienia. W żadnym przypadku nie włączaj przyrządów do instalacji bez uziemień.
-
Zachowaj szczególną ostrożność przy pracy z urządzeniami, w których mogą występować wysokie napięcia ( np. w oscyloskopach , monitorach itp.) Nie przeprowadzaj żadnych manipulacji przy włączonym zasilaniu i zdjętej obudowie!
-
Przestrzegaj dobrej praktyki, polegającej na wykonywaniu połączeń w układzie, przed włączeniem zasilania.
-
Zwróć uwagę, że groźne (dla korzystającego z przyrządu, jak i dla badanych układów) napięcia mogą utrzymywać się jeszcze przez długi czas po wyłączeniu zasilania (np. w naładowanych kondensatorach filtrów zasilaczy itp.)
-
Sprawdzaj czy kable zasilania i przewody w układzie mają nieuszkodzoną izolację, a wtyczki i zaciski zapewniają pewny kontakt.
-
Przy pomiarach stwarzających nawet minimalne niebezpieczeństwo zawsze korzystaj z pomocy drugiej osoby.
-
Przed przystąpieniem do pomiarów zapoznaj się z instrukcją urządzenia, które masz zamiar stosować ( nawet jeśli wydaje Ci się, że znasz już ten przyrząd doskonale).
-
Chroń przyrządy pomiarowe przed uszkodzeniem w wyniku nieprzemyślanych operacji - nie każde urządzenie w laboratorium jest „głupco – odporne”.
- Zmniejsz (najlepiej ustaw na minimum) czułość przyrządu przed włączeniem układu pomiarowego.
- Gdy doprowadzasz sygnał mierzony do wejścia przyrządu , łącz w pierwszej kolejności doprowadzenie „masy” (zacisk niskiego potencjału).
- Chroń przyrządy przed uszkodzeniem mechanicznym (uderzenia, wstrząsy, upadki).
- Nie dopuszczaj do nadmiernego nagrzewania aparatury (np. w wyniku ustawiania wielu przyrządów jeden na drugim).
- Pamiętaj, że wiele przyrządów źle znosi oddziaływanie silnych pól magnetycznych(z magnesów, transformatorów sieciowych itp.), promieniowania słonecznego i innych narażeń środowiskowych.
-
Zwracaj uwagę na oznaczenia i symbole umieszczone na obudowie lub w polu odczytowym przyrządów. W razie wątpliwości - sięgnij do instrukcji obsługi.
-
Nie wahaj się zwracać o pomoc do prowadzącego zajęcia lub pracowników obsługi technicznej. Nie staraj się ukrywać (prawdziwych lub domniemanych) awarii sprzętu. Szybka pomoc zapobiegnie większym kłopotom!
Kierownik Laboratorium Elektroniki
dr inż. Dariusz Tefelski