Regulamin PPPW (2024/2025)

 

1. Do zaliczenia przedmiotu wymagane jest zaliczenie części wykładowej oraz laboratoryjnej.
2. Zaliczenie Laboratorium:
  • Punktacja z zajęć laboratoryjnych składa się z dwóch części. W ramach pierwszej z nich oceniane jest samodzielne wykonanie zadań. W trakcie jednych zajęć, sumarycznie można uzyskać 0-10 pkt za wykonanie zadań. Punktacji nie podlegają zajęcia wprowadzające. Programów nie wolno dokańczać po zakończeniu danych zajęć. Punkty można uzyskać jedynie na zajęciach realizowanych w formie stacjonarnej.
  • Drugą grupę punktów z zajęć laboratoryjnych stanowi punktacja z wejściówek, realizowanych na zajęciach 1-12, przy czym zajęcia wstępne uznawane są za 0-we. W ramach wejściówki sprawdzana jest wiedza studentów z całego materiału zrealizowanego do obecnych zajęć (zarówno na laboratoriach jak i na wykładzie) oraz z aktualnie prowadzonego ćwiczenia. Z jednej wejściówki można uzyskać 0-2 pkt. Punkty można uzyskać jedynie na zajęciach realizowanych w formie stacjonarnej.
  • Do zaliczenia części laboratoryjnej wymagane jest uzyskanie powyżej 50% punktów za wykonanie zadań laboratoryjnych oraz powyżej 50% punktów za wejściówki. Wszystkie dwa warunki muszą zostać spełnione.
3. Zaliczenie części wykładowej:
  • Zaliczenie wykładu odbywa się poprzez: kolokwium, punktowane w skali 0-40 pkt bądź poprzez pytania kontrolne (quiz-y) realizowane na platformie Moodle w ciągu tygodnia od zakończenia danego tematu na wykładzie. Student sam decyduje, którą formę zaliczenia wykładu wybiera spośród dwóch wymienionych wyżej opcji.
  • W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez kolokwium, należy uzyskać powyżej 20 pkt aby zaliczyć część wykładową.
  • W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez quiz-y, należy uzyskać sumarycznie powyżej 50% punktów z wszystkich quiz-ów aby zaliczyć część wykładową.
  • Student może zmienić formę zaliczenia części wykładowej spośród dwóch opcji w dowolnym momencie trwania części wykładowej (zazwyczaj do połowy semestru).
4. Egzamin CLAD:
  • Egzamin CLAD jest przeprowadzany na Politechnice Warszawskiej przez firmę National Instruments. Podejście do egzaminu CLAD jest sponsorowane przez Wydział Fizyki PW dla najlepszych studentów. Ilość sponsorowanych egzaminów jest podawana oddzielnie dla każdego roku akademickiego.
  • Lista rankingowa osób zakwalifikowanych do egzaminu CLAD będzie przygotowywana na podstawie liczby punktów zdobytych za część laboratoryjną.
  • Do zaliczenia egzaminu CLAD wymagane jest  zdobycie co najmniej 70% punktów.
  • Termin egzaminu CLAD jest ustalany z zapisanymi na niego studentami i odbywa się w trakcje sesji egzaminacyjnej.
  • Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie po zapisaniu się na niego skutkuje pomniejszeniem końcowej punktacji z laboratorium o - 30 pkt.   
5. Skala ocen:
  • Zarówno do części wykładowej jak i laboratoryjnej stosuje się tę samą skalę ocen przy wystawianiu oceny za daną część (Ocena – zakres procentowy uzyskanych punktów):
    5,0 – [91;100]%
    4,5 – [81;91)%
    4,0 – [71;81)%
    3,5 – [61;71)%
    3,0 – [51;61)%
6. Ocena końcowa:
  • Ocena końcowa wyznaczana jest według wzoru: 0,7*ocena za część laboratoryjną+0,3*ocena za część wykładową.
  • Uzyskanie z certyfikatu CLAD [70;85)% zwiększa ocenę o 0,5 stopnia.
  • Uzyskanie z certyfikatu CLAD [85;100]% zwiększa ocenę o 1 stopień.
6. Nieobecności na zajęciach
  • Obecność na laboratoriach jest obowiązkowa. W ciągu semestru dopuszczalne są dwie nieobecności usprawiedliwione (potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, dostarczonym najpóźniej w ciągu 2 tygodni od powrotu na zajęcia prowadzącemu daną grupę laboratoryjną) oraz jedna nieobecność nieusprawiedliwiona.
  • W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na laboratoriach, maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia za wykonanie zadań zmniejsza się o 10 a maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia za wejściówki o 2 (jeśli na danych zajęciach była przeprowadzana wejściówka).
  • Opuszczone zajęcia zarówno usprawiedliwione jak i nieusprawiedliwione nie można odrabiać.
  • Nieobecność nieusprawiedliwiona skutkuje uzyskaniem 0 pkt. za dane zajęcia.
7. Na zajęcia laboratoryjne studenci zobowiązani są przychodzić punktualnie. Maksymalne tolerowane spóźnienie studenta wynosi 15 min. Jeśli student spóźni się więcej niż 15 min, prowadzący ma prawo nie wpuścić studenta na zajęcia laboratoryjne co skutkuje przyznaniem 0 pkt. Zajęcia te nie podlegają poprawie. W przypadku spóźnienia się na zajęcia, student nie ma możliwości podejść do wejściówki co skutkuje uzyskaniem 0 pkt za wejściówkę.
8. Niesamodzielna praca na laboratorium:
  • Prowadzący ćwiczenia laboratoryjne w wypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy może przyznać 0pkt za wszystkie zadania wykonywane w ramach danego ćwiczenia. Prowadzący może również nakazać studentowi opuszczenie laboratorium, co skutkuje uzyskaniem 0pkt. za dane zajęcia.
  • Punktów przyznanych za niesamodzielną pracę nie można poprawiać.
9. Na laboratoriach obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz przechowywania telefonów w obrębie stanowiska laboratoryjnego.
10. Na laboratoriach obowiązuje całkowity zakaz kopiowania wykonanych programów i wynoszenia ich na przenośnych urządzeniach. Studenci będą mogli skopiować wykonane własne programy po zajęciach 14-stych.
11. W trakcie zajęć można korzystać z materiałów dostępnych w internecie. Natomiast nie można korzystać z poczty e-mailowej, mediów społecznościowych oraz wszelkiego rodzaju komunikatorów. Niedozwolone jest korzystanie z gotowych rozwiązań przygotowanych przed zajęciami bądź uzyskanych od innych studentów.
12. Zajęcia laboratoryjne o charakterze projektowym są prowadzone dla maksymalnie 6 studentów na dany termin. Wspomniane ograniczenie wynika z pojemności sali, zasad BHP oraz przepisów PPOŻ.
 
 
 

 

 

 
 
Wersja archiwalna do roku akademickiego 2020/2021

1. Do zaliczenia przedmiotu wymagane jest zaliczenie części wykładowej oraz laboratoryjnej. Ocena końcowa składa się z 70% oceny z laboratorium i z 30% oceny z kolokwium.

2. Zaliczenie Laboratorium:

  • Punktacja z zajęć laboratoryjnych składa się z dwóch części. W ramach pierwszej z nich, oceniany jest projekt przygotowany indywidualnie przez studenta. Za projekt można uzyskać ocenę od 0 do 4. Przy czym ocena 0 jest wystawiana w przypadku nie oddania projektu prowadzącemu w wyznaczonym terminie. Szczegóły dotyczące oceniania projektów zostały zamieszczone w „Zalecenia do sposobu oceny projektów”.

  • W trakcie zajęć projektowych każdy student przedstawia postęp swojej pracy nad projektem. Przy czym maksymalny czas na wystąpienie i dyskusję przypadający na jednego studenta to 20 min. Projekt będzie przedstawiany na trzech zajęciach (12-14 tydzień zajęć). Przy czym na pierwszych zajęciach student przedstawia założenia projektu, schemat blokowy oraz wstępny interfejs użytkownika. Na drugich zajęciach projektowych student przedstawia postępy w realizacji projektu a na ostatnich prezentuje gotowy projekt.

  • Druga składowa oceny z zajęć laboratoryjnych jest wystawiana na podstawie testu sprawdzającego znajomość obsługi sprzętu z wykorzystaniem środowiska LabVIEW.

  • Pod koniec zajęć programy są udostępniane prowadzącemu, który ma prawo zweryfikować ich poprawność jak i zrozumienie.

  • Do zaliczenia części laboratoryjnej wymagane jest uzyskanie co najmniej oceny 3 zarówno z projektu jak i testu. Ocena końcowa wyznaczana jest jako średnia ważona oceny z projektu (waga 0.7) oraz oceny z testu (waga 0.3). Ponadto warunkiem koniecznym zaliczenia laboratoriów jest wykonywanie zadań na zajęciach w sposób opisany w powyższym punkcie.

3. Zaliczenie części wykładowej:

  • Zaliczenie wykładu odbywa się poprzez kolokwium, punktowane w skali 0-40 pkt. Do zaliczenia kolokwium wymagane jest uzyskanie powyżej 20 pkt.

  • Na platformie Moodle są umieszczone pytania kontrolne (quiz-y) z tematyki omówionej na wykładzie. Wypełnienie quiz-ów w ciągu tygodnia od wykładu jest dobrowolne a uzyskany wynik z wszystkich quiz-ów podnosi punktację z kolokwium w następujący sposób:

    Wynik uzyskany na platformie Moodle [%]

    Dodane punkty do punktacji z kolokwium

    [30;40)

    1

    [40;50)

    2

    [50;60)

    3

    [60;70)

    4

    [70;80)

    5

    [80;90)

    6

    [90;100]

    7

    Sumaryczna punktacja z kolokwium i platformy Moodle nie może przekroczyć 40 pkt.

  • Studenci, którzy uzyskali wynik większy bądź równy 70% z platformy Moodle i są w 5% najlepszych studentów pod względem punktacji z platformy Moodle, uzyskują automatycznie 40 pkt z kolokwium.

4. Egzamin CLAD:

  • Egzamin CLAD jest przeprowadzany na Politechnice Warszawskiej przez firmę National Instruments. Podejście do egzaminu CLAD jest nieodpłatne. Dopuszczeni do egzaminu są wszyscy studenci, którzy uzyskali ocenę 4.0 z projektu.

  • Do zaliczenia egzaminu CLAD wymagane jest  zdobycie co najmniej 70% punktów.

  • Egzamin odbywa się na ostatnich zajęciach laboratoryjnych, przy czym należy się wcześniej na niego zapisać u prowadzącego przedmiot.

  • Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie po zapisaniu się na niego skutkuje pomniejszeniem końcowej oceny z laboratorium o 0.5.

5. Ocena końcowa:

  • Ocena końcowa wyznaczana jest jako średnia ważona oceny z wykładu (waga 0.3) oraz z laboratorium (waga 0.7).

  • Skala ocen wygląda następująco (Ocena końcowa – zakres średniej ważonej z ocen):

4,0 – [3.7;4.3)

3,5 – [3.1;3.7)

3,0 – [2,51;3.1)

  • Uzyskanie z egzaminu CLAD [70;85)% zwiększa ocenę końcową o 0,5 stopnia.

  • Uzyskanie z egzaminu CLAD [85;100]% zwiększa ocenę końcową o 1 stopień.

  • W przypadku braku możliwości przeprowadzenia egzaminu CLAD, skala ocen będzie odpowiednio przeskalowana.

6. Nieobecności na zajęciach

  • Obecność na laboratoriach jest obowiązkowa. W ciągu semestru dopuszczalne są dwie nieobecności usprawiedliwione (potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, dostarczonym drogą mailową najpóźniej w ciągu 2 tygodni od powrotu na zajęcia prowadzącemu daną grupę laboratoryjną) oraz jedna nieobecność nieusprawiedliwiona.

  • Opuszczone zajęcia usprawiedliwione można odrobić w innej grupie laboratoryjnej po wcześniejszej zgodzie głównego prowadzącego przedmiotu. Nie można odrabiać zajęć projektowych.

7. Na zajęcia laboratoryjne studenci zobowiązani są uczęszczać punktualnie. Spóźnienie większe niż 5 min będzie traktowane jako nieobecność studenta na zajęciach.

8. Niesamodzielna praca na laboratorium:

  • W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego wykonania projektu, zadań lub wypełnienia testu na zajęciach laboratoryjnych, prowadzący może wystawić ocenę 0 za część laboratoryjną przedmiotu Podstawy Projektowania Przyrządów Wirtualnych.

  • Aktualizacja: Ze względ na brak możliwości przeprowadzenia egzaminu CLAD. Widełki ocen zostały przeskalowane i wyglądają następująco:
  •  5,0 - [4.30;4.51]
  • 4,5 - [4.10;4.30)

  • 4,0 - [3.8;4.10)

  • 3,5 - [3.4;3.8)

  • 3,0 - [3.00;3.4)

     

Wersja archiwalna (do roku akademickiego 2019/2020)

 

1. Do zaliczenia przedmiotu wymagane jest zaliczenie części wykładowej oraz laboratoryjnej. Na ocenę końcową składa się w 80% oceny z laboratorium i w 20% oceny z kolokwium.

2. Zaliczenie Laboratoriów:

  • Punktacja z zajęć laboratoryjnych składa się z dwóch części. W ramach pierwszej z nich oceniane jest samodzielne wykonanie zadań. W trakcie jednych zajęć, sumarycznie można uzyskać 0-10 pkt za wykonanie zadań. Punktacji nie podlegają zajęcia wprowadzające oraz egzamin CLAD. Programów nie wolno dokańczać po zakończeniu danych zajęć.

  • Drugą grupę punktów z zajęć laboratoryjnych stanowi punktacja z wejściówek, realizowanych na zajęciach 1-12, przy czym zajęcia wstępne uznawane są za 0-we. W ramach wejściówki sprawdzana jest wiedza studentów z całego materiału zrealizowanego do obecnych zajęć (zarówno na laboratoriach jak i na wykładzie) oraz z aktualnie prowadzonego ćwiczenia. Z jednej wejściówki można uzyskać 0-2.5pkt.

  • Do zaliczenia części laboratoryjne wymagane jest uzyskanie powyżej 50% punktów za wykonanie zadań laboratoryjnych oraz powyżej 50% punktów za wejściówki. Oby dwa warunki muszą zostać spełnione.

3. Zaliczenie części wykładowej:

  • Zaliczenie wykładu odbywa się poprzez kolokwium, punktowane w skali 0-40pkt. Do zaliczenia kolokwium wymagane jest uzyskanie powyżej 20pkt.

4. Egzamin CLAD:

  • Egzamin CLAD jest przeprowadzany na Politechnice Warszawskiej przez firmę National Instruments. Podejście do egzaminu CLAD jest nieodpłatne. Dopuszczeni do egzaminu są wszyscy studenci, którzy uzyskali co najmniej 70% punktów z możliwych do zdobycia punktów z części laboratoryjnej z zajęć 1-12. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na zajęciach 1-12, maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia przez studenta jest obliczana zgodnie z informacją podaną w punkcie 6.

  • Do zaliczenia egzaminu wymagane jest  zdobycie co najmniej 70% punktów.

  • Egzamin odbywa się na ostatnich zajęciach laboratoryjnych, przy czym należy się wcześniej na niego zapisać u prowadzącego przedmiot.

  • Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie po zapisaniu się na niego skutkuje przyznaniem kary w wysokości: - 20 pkt.

5. Ocena końcowa:

  • Ocena końcowa wyznaczana jest na podstawie sumy punktów za laboratoria oraz kolokwium.

  • Skala ocen wygląda następująco (Ocena – zakres punktów – zakres procentowy):

4,5 – [174;200] – [87;100]%

4,0 – [150;174) – [75;87)%

3,5 – [126;150) – [63;75)%

3,0 – [102;126) – [51;63)%

  • Uzyskanie z certyfikatu CLAD [70;85)% zwiększa ocenę o 0,5 stopnia

  • Uzyskanie z certyfikatu CLAD [85;100]% zwiększa ocenę o 1 stopień

6. Nieobecności na zajęciach

  • Obecność na laboratoriach jest obowiązkowa. W ciągu semestru dopuszczalne są dwie nieobecności usprawiedliwione (potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, dostarczonym najpóźniej w ciągu 2 tygodni od powrotu na zajęcia prowadzącemu daną grupę laboratoryjną) oraz jedna nieobecność nieusprawiedliwiona.

  • W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na laboratoriach, maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia za wykonanie zadań zmniejsza się o 10 a maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia za wejściówki o 2.5.

  • Opuszczone zajęcia zarówno usprawiedliwione jak i nieusprawiedliwione nie można odrabiać.

  • Nieobecność nieusprawiedliwiona skutkuje uzyskaniem 0 pkt. za dane zajęcia.

7. Na zajęcia laboratoryjne studenci zobowiązani są przychodzić punktualnie. Maksymalne tolerowane spóźnienie studenta wynosi 15 min. Jeśli student spóźni się więcej niż 15 min, prowadzący ma prawo nie wpuścić studenta na zajęcia laboratoryjne co skutkuje przyznaniem 0 pkt. Zajęcia te nie podlegają poprawie.

8. Niesamodzielna praca na laboratorium:

  • Prowadzący ćwiczenia laboratoryjne w wypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy może przyznać 0pkt za wszystkie zadania wykonywane w ramach danego ćwiczenia. Prowadzący może również nakazać studentowi opuszczenie laboratorium, co skutkuje uzyskaniem 0pkt. za dane zajęcia.

  • Punktów przyznanych za niesamodzielną pracę nie można poprawiać.

9. Na laboratoriach obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz przechowywania telefonów w obrębie stanowiska laboratoryjnego.

10. Na laboratoriach obowiązuje całkowity zakaz kopiowania wykonanych programów i wynoszenia ich na przenośnych urządzeniach. Studenci będą mogli skopiować wykonane własne programy po zajęciach 13-stych, czyli przed przystąpieniem do egzaminu CLAD.