Regulamin PSM

Od roku akademickiego 2024/2025

Przeznaczenie przedmiotu

1. Przedmiot „Podstawy Systemów Mikroprocesorowych” (PSM) jest przeznaczony dla studentów 6 semestru kierunków: Fizyka Techniczna i Fotonika.

Prowadzenie zajęć

2. Przedmiot składa się z wykładu oraz zajęć laboratoryjnych. Wszystkie zajęcia są prowadzone stacjonarnie.

3. Zajęcia laboratoryjne są zajęciami obowiązkowymi.

Materiały do przedmiotu

4. Materiały edukacyjne do przedmiotu PSM znajdują się na stronie Laboratorium Elektroniki Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pod adresem: https://labe.engined.eu (zakładka PSM) oraz na platformie Moodle Laboratorium Elektroniki pod adresem: https://study.engined.eu .

Obecność na zajęciach

5. Zajęcia laboratoryjne z PSM składają się z:

(a) 10 zajęć realizowanych na podstawie instrukcji,

(b) miniprojektu,

(c) projektu końcowego.

6. Zajęcia laboratoryjne wymienione w punkcie 5 (a) i 5 (b) są obowiązkowe, natomiast projekt końcowy jest dobrowolny.

7. W trakcie semestru dopuszczalne są 2 nieobecności usprawiedliwione z zajęć laboratoryjnych z PSM. Student zobowiązany jest do przedstawienia stosownego usprawiedliwienia prowadzącemu grupę laboratoryjną w terminie nie późniejszym niż w ciągu 2 tygodni od powrotu studenta na zajęcia.

8. Każdą nieobecność na zajęciach laboratoryjnych należy odrobić. Student powinien ustalić plan nadrobienia zaległości z prowadzącym danej grupy laboratoryjnej tuż po powrocie studenta na zajęcia.

Weryfikacja osiągnięcia efektów uczenia się

9. Weryfikacja osiągniętych efektów nauczania odbywa się poprzez:

(a) dobrowolne cotygodniowe quiz-y bądź kolokwium w przypadku części wykładowej (szczegóły w sekcji „Zasady zaliczenia przedmiotu i wystawiania oceny końcowej”).

(b) wykonywanie: zadań zgodnie z instrukcją, miniprojektu i projektu końcowego (szczegóły w sekcji „Zasady zaliczenia przedmiotu i wystawiania oceny końcowej”).

Pomoce dopuszczone do użycia podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się

10. Dobrowolne quiz-y jak i kolokwium z wykładu należy wypełnić samodzielnie nie korzystając z żadnych materiałów czy pomocy osób trzecich.

11. Zadania realizowane na pierwszych 10-ciu zajęciach laboratoryjnych, nie wliczając zajęć wstępnych, oraz miniprojektu należy wykonać samodzielnie. Dopuszczalne jest korzystanie z: dokumentacji do płytki i komponentów elektronicznych, materiałów umieszczonych na platformie Moodle Laboratorium Elektroniki oraz wszystkich wcześniejszych programów napisanych samodzielnie przez studenta na zajęciach laboratoryjnych.

12. Wszelkie próby skorzystania z poczty e-mailowej, komunikatorów czy mediów społecznościowych będą odebrane jako próba ściągania i dane zajęcia będą wtedy niezaliczone.

13. W przypadku jakiejkolwiek próby ściągania podczas miniprojektu, student otrzymuje ocenę niedostateczną za część laboratoryjną przedmiotu PSM bez możliwości poprawy.

14. W trakcie zajęć laboratoryjnych z PSM zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych, tabletów, notebook-ów i wszystkich innych prywatnych urządzeń elektronicznych. Korzystanie z wymienionych urządzeń również będzie traktowane jako próba ściągania.

Zasady zaliczenia przedmiotu i wystawiania oceny końcowej

15. Ocenę końcową z przedmiotu stanowi średnia ważona ocen zaliczających wykład i laboratoria zgodnie ze wzorem: ocena = 1/3*ocena z wykładu + 2/3* ocena z laboratorium. Obydwie oceny muszą być pozytywne.

16. Zaliczenie części wykładowej:

(a) Zaliczenie wykładu odbywa się poprzez: kolokwium, punktowane w skali 0-12 pkt bądź poprzez pytania kontrolne (quiz-y) realizowane na platformie Moodle w ciągu tygodnia od zakończenia danego tematu na wykładzie. Student sam decyduje, którą formę zaliczenia wykładu wybiera spośród dwóch wymienionych wyżej opcji.

(b) W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez kolokwium, należy uzyskać powyżej 6 pkt aby zaliczyć część wykładową.

(c) W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez quiz-y, należy uzyskać sumarycznie powyżej 50% punktów z wszystkich quiz-ów aby zaliczyć część wykładową.

(d) Student może zmienić formę zaliczenia części wykładowej spośród dwóch opcji w dowolnym momencie trwania części wykładowej (zazwyczaj do połowy semestru).

(e) Ocena za część wykładową jest wyznaczana w następujący sposób:

Ocena - Wynik procentowy z quiz-ów/kolokwium

5,0 – [91;100]%

4,5 – [81;91)%

4,0 – [71;81)%

3,5 – [61;71)%

3,0 – [51;61)%

17. Ocena z zajęć laboratoryjnych jest wystawiana w następujący sposób:

* 3,0 - w przypadku zaliczenia wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych oraz miniprojektu,

* +1,0 stopnia - w przypadku wykonania projektu końcowego,

* +0,5 stopnia - w przypadku wykonania dokumentacji technicznej do projektu końcowego,

* +0,5 stopnia - w przypadku zaliczenia kursu on-line z języka C na platformie Moodle: http://study.engined.eu/ . Przez zaliczenie rozumiemy ukończenie wszystkich tematów w ramach kursu i uzyskanie minimum 50% punktów. Kurs można zrealizować samodzielnie w dowolnym momencie trwania semestru. Jednak zalecane jest wykonanie go na początku semestru.

18. Skala ocen końcowych wygląda następująco (Ocena końcowa – zakres średniej ważonej z ocen zgodnie ze wzorem z pkt. 15):

5,0 - [4,50 ; 5,0]

4,5 - [4,25 ; 4,5)

4,0 - [3,75 ; 4,25)

3,5 - [3,25 ; 3,75)

3,0 - [3,00 ; 3,25)

Termin i tryb ogłaszania ocen

19. Bieżący postęp w zaliczeniu poszczególnych zadań laboratoryjnych oraz miniprojektu jest umieszczany na platformie SSE (System Studentów Elektroniki) dostępnej pod adresem: https://labe.fizyka.pw.edu.pl . Prowadzący wpisują wartość 1 bądź 0 odpowiednio w przypadku zaliczenia bądź niezaliczenia danych zajęć laboratoryjnych na platformie SSE w ciągu maksymalnie tygodnia od realizacji danych zajęć laboratoryjnych.

20. Ocena końcowa z przedmiotu PSM jest ogłaszana nie później niż w ciągu dwóch tygodni od zakończenia ostatnich zajęć laboratoryjnych. Oceny końcowe również są publikowane na platformie SSE.

Zasady powtarzania zajęć z powodu niezaliczenia przedmiotu

21. W przypadku niezaliczenia jednej z dwóch składowych (wykład bądź laboratorium) przedmiotu PSM, student powtarza tylko niezaliczoną składową przedmiotu. W takim wypadku powinien nie później niż tydzień przed rozpoczęciem semestru zgłosić chęć powtarzania przedmiotu głównemu prowadzącemu drogą mailową.

22. Oceny cząstkowe niezaliczonej składowej przedmiotu nie są przepisywane. Student powtarza wtedy całość laboratoriów bądź wykładu w zależności, którą składową ma niezaliczoną.

23. Ważność zaliczenia danej składowej przedmiotu PSM wynosi maksymalnie 2 lata w przypadku niezaliczenia całości przedmiotu.

 

 

 

 

 

 

Regulamin PSM - archiwalny

 

  1. Ocenę końcową z przedmiotu stanowi średnia ważona ocen zaliczających wykład i laboratoria zgodnie ze wzorem: ocena = 1/3*zaliczenie wykładu + 2/3* zaliczenie laboratorium. Obydwie oceny muszą być pozytywne.

  2. Zaliczenie części wykładowej:

  • Zaliczenie wykładu odbywa się poprzez: kolokwium, punktowane w skali 0-12 pkt bądź poprzez pytania kontrolne (quiz-y) realizowane na platformie Moodle w ciągu tygodnia od zakończenia danego tematu na wykładzie. Student sam decyduje, którą formę zaliczenia wykładu wybiera spośród dwóch wymienionych wyżej opcji.

  • W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez kolokwium, należy uzyskać powyżej 6 pkt aby zaliczyć część wykładową.

  • W przypadku wybrania formy zaliczenia wykładu poprzez quiz-y, należy uzyskać sumarycznie powyżej 50% punktów z wszystkich quiz-ów aby zaliczyć część wykładową.

  • Student może zmienić formę zaliczenia części wykładowej spośród dwóch opcji w dowolnym momencie trwania części wykładowej (zazwyczaj do połowy semestru).

  • Ocena za część wykładową jest wyznaczana w następujący sposób:

Ocena    - Wynik procentowy z quiz-ów/kolokwium

5,0 – [91;100]%

4,5 – [81;91)%

4,0 – [71;81)%

3,5 – [61;71)%

3,0 – [51;61)%

   03. Ocena z laboratorium jest wystawiana w następujący sposób:

  • 3,0 - w przypadku zaliczenia wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych oraz miniprojektu,

  • +1,0 stopnia - w przypadku wykonania projektu końcowego,

  • +0,5 stopnia - w przypadku wykonania dokumentacji technicznej do projektu końcowego,

  • +0,5 stopnia - w przypadku zaliczenia kursu on-line z języka C na platformie Moodle: http://study.engined.eu/ . Przez zaliczenie rozumiemy ukończenie wszystkich tematów w ramach kursu i uzyskanie minimum 50% punktów. Kurs można zrealizować samodzielnie w dowolnym momencie trwania semestru. Jednak zalecam wykonanie go na początku semestru.

  04. Skala ocen końcowych wygląda następująco (Ocena końcowa – zakres średniej ważonej z ocen):

5,0 - [4,50 ; 5,0]
4,5 - [4,25 ; 4,5)
4,0 - [3,75 ; 4,25)
3,5 - [3,25 ; 3,75)
3,0 - [3,00 ; 3,25)